Prezentace sociální práce v českých médiích
Prezentace sociální práce v českých médiích
Prezentace sociální
práce v českých médiích není dostatečná. Každý, kdo se o tuto oblast
zajímá,
nebo v sociálních službách pracuje, tuto skutečnost vnímá.
Prezentace sociální
práce je nabízena například pomocí videospotů propagovaných prostřednictvím
MPSV
a dalších organizací. Videospoty jsou orientovány na řešení konkrétní
situace klienta.
A jak je na tom
propagace sociální práce prostřednictvím masového média pro širokou veřejnost?
Český film a televize?
K prakticky kultovním snímkům se řadí obraz sociální pracovnice soudružky Zubaté (R. Rázlová) z filmu Kolja (1996/ scéna v 27 min.) v hlavní roli se Z. Svěrákem. Každý asi viděl a zná. Vzhledem k období, ve kterém byl snímek natočen, filmová situace bohužel koresponduje s tehdejší realitou.
Další česká filmová tvorba Pohádky pro Emu (2016/ scéna v 6 min.) v hlavní roli s M. Dejdarem. Sociální pracovnice paní Nosková (V. Cibulková). Sociální pracovník je zde představen jako osoba, která jedná více v zájmu sociálního odboru, jejím prioritním zájmem je případ "nepříjemné události", co nejdříve ukončit, namísto jednání v zájmu dítěte.
Jako nedávnou tvorbu můžeme uvést film Kluci z hor (2018/ scéna v 24 min.) v hlavních rolích J. Lábus a M. Dejdar. Sociální pracovnice Adamcová (L. Krbová). Role sociálního pracovníka, která je zde prezentována po mnoha letech od sametové revoluce, je nevhodným ztvárněním současné sociální práce, která divákovi podává velmi špatné informace o práci sociálního pracovníka a prezentuje ho jako vyhořelého úředníka bez zájmu o práci a klienty.
Sociální pracovnice (vesměs pouze ženy) v uvedených filmových snímcích působí neosobně. Arogantní a chladný přístup, despekt, direktivní jednání - celkově negativní dojem.
Jako excelentní příklad nadměrné "přepéče", představuje snímek Domácí péče (2015) s Alenou Mihulovouv hlavní roli. Skvělý snímek o tom, jak je možné roli pomáhajícího pracovníka převést do extrému. Zde platí heslo, že pečující pracovník má být na prvním místě pečujícím pracovníkem sám sobě. Jen velmi obtížně se můžeme kvalitně starat o naše bližní (klienty), pokud neumíme dobře pečovat sami o sebe.
Lepší obraz sociálního pracovníka poskytuje tvorba slovenské televize, prostřednictvím seriálu Hniezdo (2019) vysílaný v české televizi. Zde je role sociálního pracovníka ztvárněná jako role člověka, který má zájem o klienta a jeho situace ho zajímá. Klienta doprovází a pomáhá mu. Přestože neposkytuje širší obraz o práci sociálních pracovníků, jde o pozitivní příspěvek.
Další pohled na práci pracovníků v sociálních službách nabízí slovenský
seriál Tajné životy (2014). Zabývá se životními situacemi žen a dětí v zařízení azylového domu pro ženy a matky s dětmi.
Seriál ukazuje soužití klientů v zařízení této sociální služby. Odhaluje také pohled do soukromí pracovníků, kteří v sociální službě pracují.
Poukazuje na
anonymitu těchto zařízení, bezpečnost jejich pracovníků a klientů.
Propagace sociální práce a "reklama" v médiích (film, televize, sociální sítě aj.) by se měla objevovat častěji. Tak jako se prezentují služby pojišťoven, bank a prodej produktů od farmaceutických koncernů počínaje a nejnovějším bezpečným modelem osobního vozu konče. Sociální práce by si zasloužila vyšší míru objektivní prezentace v médiích, která bude zobrazovat skutečnou práci lidí v pomáhající profesi.
autor článku: Marie Mikulajská, DiS., 2021
PODÍVEJTE SE NA NABÍDKU AKREDITOVANÝCH KURZŮ. Více informací ZDE Termíny kurzů